739 404 881 info@sokol-lipovec.cz

PŘEVZATO Z MÉDIÍ

5.12.2022

Lipovec po pádu přezimuje na čtvrté příčce. A vyhlíží nástup tří bratrů


Na jaře spadli po 11 letech v I. B třídě do okresního přeboru. A v prvním kole nového soutěžního ročníku přišel další šok. Fotbalisté Lipovce v něm prohráli na hřišti nováčka ze Svitávky 2:3 a start podzimní části sezony jim nepříjemně zhořkl. Po úvodní ztrátě ale zabrali a s bilancí osmi vítězství, dvou remíz a čtyř porážek přezimují na čtvrté příčce tabulky. „Předsezonní cíl byl okamžitý návrat do vyšší soutěže. Po podzimu si ale musíme přiznat, že to bude komplikované,“ říká zkušený stoper a starosta klubu Vojtěch Zouhar.

Zatímco Lipovec do okresního přeboru v předchozí sezoně překvapivě sestoupil, Svitávka do něj ze druhého místa III. třídy postoupila. O to překvapivější bylo zaváhání Lipovce v prvním kole. „Ostuda. Jinak se to ani říct nedá. Utkání bylo ze strany celého týmu nezvládnuté. Ať už mluvíme o přístupu nebo nasazení. Tohle se nesmí stávat,“ má jasno Zouhar.

Fotbalisté Rájce-Jestřebí byli v derby v Lipovci většinu zápasu lepší. Přesto nakonec odjeli s prohrou 1:0.


Dlouholetý účastník krajských soutěží se však prvotním neúspěchem nenechal zlomit a navázal sérií čtyř výher v řadě. „Naštěstí jsme se od druhého zápasu chytili. Ke konci podzimu to ale zase začalo váznout, když jsme v závěrečných kolech dvakrát remizovali a jednou prohráli,“ popisuje.


Právě domácí porážka 3:6 v posledním podzimním střetnutí proti Cetkovicím mrzí dlouholetou oporu klubu nejvíc. „Ještě 20 minut před koncem jsme vedli 3:1 a pak přišel kolaps. Fatální chyby a nekoncentrovanost, které nás stály vítězství. Na vedoucí Cetkovice kvůli tomu ztrácíme už osm bodů. Na jaře bude velmi těžké vrátit se do hry o postup. Uděláme pro to maximu, ale nečeká nás nic snadného,“ uvědomuje si.

Gólově celek z Blanenska táhl Richard Sedlák, který zaznamenal 12 ze 39 vstřelených branek svého týmu. Druhý nejproduktivnější hráč Lipovce Jakub Keprt pak zapsal o čtyři trefy méně. „Richard je klubová stálice, která se po dlouhodobém zranění dostává zpátky do formy. Kuba nás zase v létě posílil z Kotvrdovic, kde plnil roli defenzivního hráče. My jsme ho využili v ofenzivě a hned je z něj náš druhý nejlepší střelec,“ pochvaluje si Zouhar.

Kromě Jakuba Keprta oblékají dres Lipovce také jeho dva mladší bratři – Daniel a Radek. Ani jeden z nich však na podzim nezasáhl do hry. „Jejich absence nás oslabila. Dan byl vždycky nejlepší střelec, Radek zase vynikající záložník. Snad se na jaro oba uzdraví a všichni tři bratři nastoupí spolu,“ přeje si sedmačtyřicetiletý hráč.

Ten může být po 14 odehraných duelech spokojený s obrannou hrou týmu. Zatímco loni na podzim dostal celek z Blanenska 40 gólů, letos o 15 méně. „Zlepšení šlo znát, ale v rozhodujících momentech jsme bohužel chybovali, což nás stálo body. Obrana není zatížená tak, jako v I. B třídě. Tam byla útočná kvalita soupeřů přece jen o něco vyšší,“ připomíná.

Stejně jako před sezonou, bude vedení Lipovce i v zimní přestávce řešit otázku brankářského postu. „Na podzim jsme měli vypůjčeného Daniela Štencla ze Slatiny, ten se má ale po půl roce vrátit zpátky. Musíme tedy sehnat nového gólmana. A to je v našich končinách obtížné. Ze stejného důvodu jsme v létě sáhli až do Brna, což je výjimečné, protože hrajeme prakticky jen s místními kluky. Sehnat brankáře je stěžejní cíl pro nadcházející období,“ přibližuje Zouhar.


Podzim Zbrojovky podle expertů: Klobouk dolů před útokem, obrana žádá posily
Zimní přípravu zahájí čtvrtý celek tabulky na začátku února. Jaký je cíl pro druhou polovinu sezony? „Stabilizovat kádr a pokusit se zdramatizovat boj o postup do vyšší soutěže. Nemáme to ve svých rukou, ale pokusíme se ještě zamíchat kartami. Chceme hrát vpředu a v případě zaváhání soupeřů šanci využít,“ dodává klubová stálice.
Zdroj: https://blanensky.denik.cz/fotbal-okres/lipovec-po-padu-prezimuje-na-ctvrte-pricce-a-vyhlizi-nastup-tri-bratru-20221207.html

 

Skupina A I. B třídy na Blanensku nabízí souboje pěti okresních rivalů. Všechna čtyři derby vyhrál na podzim Lipovec (foto ze zápasu ve Vilémovicích). I na jaře má klub ambice porážet nejen okresní soupeře a prohánět týmy na špici.

Fotbalová rarita v I. B třídě. Za Lipovec válí už třetí sezonu táta se synem
28.2.2022

Markéta Weinlichová
Externistka - sport

Vojtěchové Zouharové otec a syn nastupují ve stejném dresu. Foto: archiv Vojtěcha Zouhara

 

Když společně vyběhnou na trávník, často u soupeřů vzbudí zvědavost. Táta a syn, nebo pouhá shoda jmen? První varianta je správně. Šestačtyřicetiletý kapitán Lipovce Vojtěch Zouhar nastupuje už třetí sezonu po boku svého osmnáctiletého syna – taktéž Vojtěcha. Na podzim dopomohlo rodinné duo tradičnímu klubu z Blanenska k zisku 18 bodů a průběžné sedmé pozici v A skupině I. B třídy.Aby toho nebylo málo v dresu Lipovce se pravidelně objevuje ještě třetí Zouhar – pro změnu Michal. „To je zase můj bratranec. Příjmení Zouhar je v našem regionu hodně časté. Někdy jde o rodinu, někdy ne, ale u nás to zrovna vyšlo. Další do party je můj tatínek, který nám dělá kustoda a na domácích zápasech hlásí,“ směje se kapitán klubu.

Jak soupeři reagují na rodinné vazby? „Docela často se syna ptají, jestli jsem opravdu jeho taťka. Jednak se jmenujeme stejně a taky mě syn na hřišti oslovuje tati. S kluky z jiných klubů sem tam prohodíme pár slov o tom, že jde o kuriozitu. Moc často se nestává, aby spolu v krajské soutěži hráli otec se synem,“ přibližuje dlouholetá opora Lipovce.

A doplňuje, že nastupovat se synem v jednom týmu ho motivuje. „Aspoň mám pořád důvod udržovat se v kondici. V mých letech už to přece jen trošku bolí a člověku se někdy nechce. Se synem si vzájemně pomáháme. Jednou já jemu, pak zase on mně. A samozřejmě dochází i na vzájemné hecování,“ říká s úsměvem Zouhar, který je kapitánem Lipovce od svých dvaadvaceti let.

Po podzimních třinácti duelech drží Sokol bilanci šesti vítězství a sedmi porážek. Na šesté Podolí u Brna ztrácí tři body. „Doufal jsem, že v tabulce budeme ještě o kousek výš. Daří se nám doma, kde jsme vyhráli pět ze šesti zápasů. Naopak venku jsme uspěli jen jednou,“ mrzí zkušeného stopera.

Na vlastním hřišti Lipovec kraloval. O body ho obral pouze jedenáctý tým soutěže Vysočany - Šošůvka. „V domácím prostředí máme obrovskou diváckou podporu. Když to srovnám s návštěvností na zápasech jiných týmů, chodí u nás opravdu hodně lidí. Doma navíc hrajeme v jiném rozestavení než venku. Velmi aktivně směrem dopředu, což nám sedí,“ popisuje starosta klubu.

Sedmý tým A skupiny I. B třídy nasázel v první polovině sezony jedenatřicet branek. Nejvíc jich zaznamenal třináctigólový Daniel Keprt, kterému patří druhé místo v tabulce střelců soutěže. „Dan k nám přišel z Ráječka, kde hrával krajský přebor. V minulých letech nás střelecky táhl Richard Sedlák, který si ale zranil tříslo, takže jsme na jeho absenci museli reagovat. Vykoupili jsme Dana z Ráječka a on se nám střelecky odměnil,“ těší Zouhara.


Speciální dresy Blanska? Hezké gesto, říká Tulaydan. Na Ukrajině má rodinu
Pro jarní část už počítá i se Sedlákem. „Doufám, že bude zdravotně fit a pomůže nám k ještě větší produktivitě,“ přeje si.

Zatímco ofenziva šlapala, se čtyřiceti obdrženými brankami má Lipovec druhou nejhorší obranu v soutěži. Víc gólů dostala jen rezerva Boskovic, která uzavírá tabulku celé soutěže. „Taková porce branek nás obrovsky mrzí. Je to špatná vizitka. Vždycky jsme byli defenzivní mužstvo, které vyhrávalo 1:0 nebo 2:0. Na podzim jsme dělali spoustu chyb, kterých se musíme vyvarovat,“ uvědomuje si fotbalista, který v Lipovci strávil s výjimkou dvou sezon, kdy si odskočil hrát do Rudice, celou kariéru.

Zimní přípravu se spoluhráči zahájil na konci ledna. „Trénujeme už víc jak čtrnáct dní. Byli jsme na soustředění v Luhačovicích. Pak nás čekají ještě dvě přátelská utkání a 20. března startuje soutěž,“ vyhlíží stálice Lipovce.

A přibližuje cíl pro jarní část sezony. „Rádi bychom aktuální pozici ještě vylepšili. Pokud se nám vrátí hráči po zranění a v přípravě zabereme, máme na vyšší příčky. Na druhou stranu i s aktuálním sedmým místem budeme spokojení. Zůstáváme nohama na zemi. Víme, že jsou v soutěži lepší týmy,“ dodává klubová legenda.
Zdroj: https://blanensky.denik.cz/fotbal-kraj/fotbal-lipovec-b-trida.html